Eesti Русский
Kes leiutas Paintball`i? Stsenaariumid Paintballi reeglid Mängu taktika
Google Grupid
Liitu grupiga Paintball Tartus


Kes leiutas Paintball`i?
Võib rääkida mitmest inimesest ja sündmusest, tänu kellele oli leiutatud Paintball.
1940. aastal asutasid Charles ja Evan Nelson Nelson Paint Company. Nelson patenteeris mitu seadeldist, millega metsnikud said märgistada väljaraiumiseks määratud puid. 60ndate aastate keskel Ameerika metsaameti tellimusel leiutas Nelson Paint Company viisi, kuidas märgistada kaugemal asuvaid puid. Värvikuulide idee seisnes selles, et kuul lendab kaugemale ja vajadust igat puud käsitsi märgistada ei ole. Rantšode omanikud hakkasid värvikuule kasutama selleks, et märgistada peremeheta kariloomi. Kuulid olid täidetud õlivärviga.
1976 a. börsimaakler Hayes Noel ja tema kirjanikust sõber Charles Gaines teel koju meenutasid Gainesi hiljutist Aafrika reisi ja tema jahimehe muljeid. Soovides kogeda jahipidamise ajal tekkivat adrenaliini paiskumist verre ning innustudes Richard Conneli raamatust «Kõige ohtlikum mäng», otsustasid kaks sõpra välja mõelda mäng, mille ajal võib jälitada ja jahtida teineteist.
Poolteist aastat kulus neil selleks, et arutada, missuguseid omadusi peab olema jahimehel ning kuidas neid omadusi kontrollida saab. Kestis see senikaua, kuni sõber George Butler näitas põllumajanduskataloogist püssi Nelspot 007 marker, mis oli toodetud Nelson Paint Company poolt. Noel ja Gaines ostsid endale igaüks ühe püssi ning korraldasid duelli, mida saab pidada esimeseks paintball`i mänguks.
Seejärel 1981. aastal sõbrad, võttes kaasa veel kümmekond inimest, said lõpuks kokku New Hampshire`is, selleks, et osaleda esimeses paintball`i mängus. See oli mäng lipu hõivamisega ning toimus metsamaa 80-l aakril. Kasutati Daisy Company toodetud püstoleid NEL-spot 007. Püstolid olid varustatud 12-grammiste CO2 balloonidega ning mahutasid ainult kümme laengut. Kuul veeres kambrisse, pärast päästikule vajutamist pidi mängija uuesti püstoli vinnastama, et järgmine kuul püssitorusse veereks.
Enamus markereid olid poolautomaatsed, kasutasid 12-grammist CO2 ballooni ning neid sai muuta omaniku soovil, kasutades voolikuid ja suuri on/off lüliteid täidetavate balloonide kasutamiseks. Tippmann Pneumatics kompanii, mille asutajaks oli Dennis Tippmann, sai ülisuure tähelepanu osaliseks, esitates oma mudeli SMG-60. Marker 60 oli esimeseks paintball`i relvaks, mille puhul sai kasutada täidetavaid CO2 balloone, mis olid toodetud samas vabrikus. See marker oli ka esimene relv, millel oli sissekeeratav adapter ASA, mida kasutatakse praegusel ajal paintball`i tootmises standartse komponendina, ning mida kombineeritakse poolautomaatsete ja automaatsete markeritega. SMG marker oli varustatud kahe laskerežiimiga, mille valikut sai teostada päästiku abiga. Kui päästikut vajutada poole jõuga, siis teeb marker üksikuid laske, kui täie jõuga, siis marker töötab automaatses režiimis.
80ndate lõpus leiutab Tippmann Pin Valve CO2 balloonidele. Ta otsustab, et see on tähtis leiutis spordi jaoks ja ei patenteeri ideed, soovides selle kasutusele võttu standartina. See on palju ohutum, kui teised alternatiivid, mis olid tollel ajal.
1995. a. debüteerib paintball kaabeltelevisiooni kanalil E.S.P.N. - igaastase maailmakarika läbiviimine Orlandos (USA), Floridas.
Edaspidi hakkas paintball arenema laviinina, haarates kaasa üha rohkem inimesi, ja kui Teie loete neid ridu, siis on tõenäoline, et ka Teie proovite seda mängu. Adrenaliini paiskumine verre on Teile garanteeritud.
Copyright © 2008-2024 by Paintland. Tartu Paintball. Trademark: PAINTLAND®. All rights reserved.